اخبار

اینترنت اشیا چیست؟

1 سال پیش

◄اینترنت اشیا چیست؟

امروزه هر چیزی در دنیا قابلیت اتصال و کنترل از طریق اینترنت را دارد.

اینترنت اشیا تغییرات زیادی را در زندگی ما ایجاد می‌کند. از شیوه رانندگی ما، تا روش خرید کردن، حتی گرمایش خانه هایمان. با استفاده از سنسورها و چیپ های پیشرفته که درون لوازم و وسائل مدرن قرار می‌گیرند، اطلاعات ارزشمندی از کارایی خود در اختیار ما می‌گذارند. این اطلاعات به ما کمک میکنند تا بفهمیم آنها چگونه کار می‌کنند، و چگونه با هم کار می‌کنند.

◄این حجم از اطلاعات چگونه تولید می‌شوند؟ چگونه می‌شود از آنها استفاده کرد؟

فرقی نمی‌کند در حال بهبود روند تولید در کارخانه هستید، یا می‌خواهید محلی برای پارک کردن خودروتان پیدا کنید، اینترنت اشیا پلتفرم مشترکی دارد و از زبان مشترکی استفاده می‌کند تا ما و تجهیزاتمان بتوانیم ارتباط برقرار کنیم.

شروع فرآیند از خود این تجهیزات است، سنسورها اطلاعات خود را از طریق اینترنت اشیا به پلتفرم می‌فرستند. بر اساس اینکه هدفمان از جمع آوری این اطلاعات چیست و تحلیل و تجزیه مربوط بر روی آنها انجام می‌شود. بیاید یک مثال ساده را با هم بررسی کنیم:

 در حال رانندگی هستید که چراغ چک موتور روشن می‌شود، می‌دانید که باید با یک مکانیک راجع به این قضیه صحبت کنید، اما چه موقع؟! مسئله جدی است یا نه؟ سنسور سطح روغن ترمز خودروی شما، میزان روغن را کنترل می‌کند، همینطور سنسورهای دیگری که قسمت های حیاتی خودرو را زیر نظر دارند. این اطلاعات به مرکز پردازش خودرو منتقل می‌شوند و اطلاعات مربوط به کارکرد خودرو را به شرکت سازنده منتقل می‌کنند. این پلتفرم پردازش هزاران دیتا را پردازش کرده می‌فرستد، هزاران خودرو مانند خودروی شما نیز همین کار را می‌کنند. از این طریق، یک بانک اطلاعاتی بسیار ارزشمند از خودروهای مانند خودروی شما وجود خواهد داشت.

با آنالیز این اطلاعات و آمار، سازنده می‌تواند محتمل‌ ترین اتفاقات را پیش‌بینی کند و برای شما ارسال کند. بنابراین خواهید فهمید که خودرویتان چه ایرادی دارد، هزینه آن چقدر است؟ و نزدیک ترین فردی که می‌تواند آن را تعمیر کجاست؟ احتمالا برای دلجویی از شما یک تخفیف ویژه هم در نظر می‌گیرد! در عین حال خودرو ساز نیز که می‌بیند خرابی آن قطعه خاص متداول است، آن را در خط تولید خود اصلاح و جایگزین می‌کند. فراموش نکنید که شما فقط کافیست به نمایندگی بروید، قطعه از قبل سفارش داده شده و برای شما وقت گرفته شده است.

پس:

* شما راحت‌تر هستید و کمتر هزینه می‌کنید.

* خودروها امن‌تر و بهتر ساخته خواهند شد.

* نمایندگی‌ها نیز بهتر و سریع‌تر کار می‌کنند.

همه با استفاده از نسل جدید بلوتوث و اینترنت اشیا سود خواهند کرد.