اخبار

جایگاه موبایل و کاربردهای آن در زندگی آینده ما

1 سال پیش

◄جایگاه موبایل و کاربردهای آن در زندگی آینده ما

مطالعه ای که در یک موسسه هلندی بر روی 1200 جوان، از سراسر دنیا، صورت گرفته نتیاج بسیار جالب توجهی را درباره جایگاه آینده موبایل، به عنوان پرکاربردترین وسیله هوشمند، نشان می‌دهد.

از 9 سال پیش که اپل، شروع انقلاب موبایلهای هوشمند را رقم زد، می‌گذرد. از آن هنگام ما اپلیکیشن های متنوعی را به کار برده ایم و اثر کاربردهای آنها را در زندگی دیده‌ایم. تا قبل از آن برای هر کدام از این کاربردها باید وسیله ای به خصوص و منابع فیزیکی برای در اختیار می‌داشتیم. زندگی امروزه ما با زمانی که از MP3 پلیرها استفاده می‌کردیم، نقشه های کاغذی را می‌خواندیم و از دوربین های دیجیتال استفاده می‌کردیم بسیار متفاوت است. امروزه موبایلهایمان از سلامتی تا وضعیت هوا را می‌سنجند.

این کاربردهاست که ما را نیازمند حجم زیادی از دیتا و اینترنت کرده است. از آن موقع تاکنون مردم به استفاده از اینترنت با موبایل هایشان عادت کرده اند تا جایی که در سال 2014 اعلام شد استفاده از اینترنت با موبایل از استفاده با کامپیوتر رایج تر شده است و این روند تا به امروز ادامه داشته است. مهمترین دلیل استفاده از اینترنت نیاز دیتا برای اپلیکیشن های گوناگون بوده است. با شروع App Store اپل در 2008 و بسیاری از فروشگاه های مشابه آن، موبایل های هوشمند قدرت پردازشی به اندازه کامپیوترهای رایج پیدا کرده اند. اکنون که دنیا زیر انگشتان ماست، جای تعجبی نیست که پدیده مصرف کردن چنین رشدی داشته است. چیزی به اینکه موبایل ها به تنهایی 60% اینترنت را مصرف کنند، نمانده است. در واقع پیش‌بینی ها نشان می‌دهد که در 2018 این رقم به 61.2 درصد خواهد رسید. در موازات با این نیازها، پیشرفت تکنولوژی نیز دائم در حال تامین آنهاست. با وجود اینترنت‌هایی که توانایی اجرای ویدیو‌های HD آنلاین را دارند، مرزهای این صنعت همچنان در حال گشوده شدن است.

 

                              

از 8 سال پیش تاکنون در 6 بازار رقابتی، سرعت اینترنت بیش از 400% رشد داشته است. تا ده سال آینده چه اتفاقی خواهد افتاد، فقط باید صبر کرد و دید. خصوصا اگر تا آن موقع قول‌های اینترنت 5G به حقیقت بپیوندند. بازارهایی که در این پژوهش مورد مطالعه قرار گرفته‌اند، تنها با در نظر گرفتن جهش 10 سال پیش، تا سال 2025 رشدی غیرقابل کنترل خواهند داشت. نرخ تغییرات برای این صنعت گرچه ممکن است بسیار اغراق آمیز به نظر برسد، اما با وجود این تعداد از پروژه های در حال انجام، احتمالا در آینده خواهیم گفت که این پیش‌بینی‌های ما خیلی هم محافظه کارانه بوده است.

 

◄زمینه‌های توسعه کاربرد موبایل در آینده

در این پژوهش، مردم به یک آینده روشن برای موبایل و کاربردهایش بسیار امیدوار بودند. 87 درصد از کل این جامعه آماری معتقد بودند که در آینده، هر مطلبی بر روی اینترنت قابل دسترسی خواهد بود و 61 درصد باور دارند که استفاده آفلاین از دیتا با استفاده از Wi-Fi به فعالیتی عادی بدل خواهد گشت.

سیستم انقلابی پرداخت با موبایل نیز از این توسعه بی‌بهره نمانده و استقبال گسترده‌ای از آن خواهد شد، طوری که بیش از نیمی از افراد معتقد بودند که پرداخت آسان با موبایل، چه به صورت اینترنتی چه در دنیای واقعی، خواه هزینه خرید بر روی قبض ماهانه بیاید یا از کارت اعتباری مرتبط شده، این شیوه پرداخت فراگیر خواهد شد. بزرگترین مزیت موبایل در این سناریو، آسان و بی‌اصطکاک بودن این روش است. مردم انتظار دارند تا تمام دست انداز‌های کنونی صاف شود تا بتوان به یک راه حل جامع کارگشا رسید، فرقی نمی‌کند با کدام روش. ناگفته نماند که کماکان این انتظار میرود که اصل و ماهیت کارکرد موبایل هم بهبود یابد، مثلا چه طور قفل یک موبایل باز می‌شود. بنابراین تقاضا در آینده، ترکیبی از راه حل های ساده اما در عین حال بسیار امن خواهد ‌بود. به طور مثال پاسخ به این پرسش ما که انتظار دارید چگونه قفل موبایل خود را باز کنید به صورت زیر بود:

                               

بنابراین تا سال 2025 باز شدن قفل با اثر انگشت هم‌چنان پرطرفداترین راه خواهد بود. ناگفته نماند که با این همه زمانی که ما برای زل زدن به موبایل‌هایمان صرف می‌کنیم، تعجب‌آور نیست اگر بگوییم باز شدن قفل توسط تشخیص چهره و بررسی شبکیه چشم نیز از روش پسوردگذاری پرطرفدار‌تر بودند. اما آنچه باعث شگفتی ما شد، بیش از یک سوم معتقد بودند که موبایل‌های تا سال 2025 به اسکنر DNA مجهز خواهند شد تا فقط خودمان بتوانیم آن را باز کنیم.

 

◄دیدگاهای بین‌المللی

جوانان آلمان و فرانسه نسبت به این خدمات و انتظارات اصلا خوش بین نبوده‌اند، با نظراتی بسیار متفاوت، برای مثال، تنها 19% از فرانسوی‌ها انتظار داشتند که خدمات پرداخت الکترونیک‌شان توسط شرکت مخابراتی‌شان انجام شود ( در مقابل 69% از جوانان برزیلی و 50% از کل جامعه آماری). در مورد دستیار شخصی دیجیتال نیز این نسبت 19% به 40% بود. سر متقابل این ماجرا را باید در چین و برزیل جستجو کرد، شاید این نظرسنجی میل به جهش‌های بزرگ در توسعه و پیشرفت تکنولوژی در کشورهای در حال توسعه را به تصویر می‌کشد. چینی‌ها و برزیلی‌ها امیدوارترین مردم در مورد استفاده از DNA برای باز کردن قفل در سال 2025 بودند و 47% و 36% از کل 32% جامعه آماری را تشکیل می‌دادند.

                             

◄شهرهای هوشمند

برای اینکه "اینترنت اشیا"‌ زندگی ما را برای همیشه تغییر دهد، تلاش‌های زیادی صورت می‌گیرد. از استفاده صنعتی اینترنت اشیا با استفاده از سنسورها گرفته تا دمیدن روح زندگی در ساخت و تولید، افزایش امنیت و بهره‌وری در تجهیزات نفت و گاز، معدن و حمل و نقل تا موارد ملموس‌تری مانند زندگی روزانه ما، به نظر می‌آید که اینترنت اشیا ظرفیتی نامتناهی دارد. به بعضی از زمینه‌ها نسبت به مفهوم شهر هوشمند، در رسانه‌ها بیشتر پرداخته شده است. از فاضلاب‌های متصل به سیستم کنترل ترافیک گرفته که در صورت ترکیدن یک لوله، مسیر ترافیکی را عوض می‌کنند (تا ازدحام در آن خیابان پیش نیاید) تا سیستم‌های نظارت بر محیط زیست برای جلوگیری از وقوع سیل. داشتن زیرساخت‌های هوشمندی که با هم ارتباط دارند ایده بسیار جذابی است. مخاطبین ما ایده‌های بسیار ساده‌تری برای رفت و آمد داشتند.

                                 

 

◄ظهور خودروهای بدون راننده

در حالی که گوگل، تسلا و چند شرکت دیگر هم اکنون هم از این خودروها بهره می‌برند، تقریبا دو سوم مردم هم انتظار دارند تا سال 2025 خودروها خودران هم بشوند. 60‌ درصد نیز فکر می‌کنند که سوئیچ دیگر معنایی ندارد و درب خودرو‌ها با DNA باز شده و روشن می‌شوند. درون این خودروها نیز دستخوش تغییراتی مشابه می‌شوند. 62 درصد از مردم سیستم‌های ناوبری 3 بعدی را متصور بودند که با نمایش سه بعدی مسیر، اجازه نمی‌دادند هیچ‌گاه گم شوند.

                             

27 درصد از جوانان خیلی خوش‌بین نیز فکر می‌کردند که تخت خواب یک آپشن خواهد بود تا زمانی که خودرو شما را به مقصد می‌رساند، بتوانید چرت بزنید. 36 درصد اعتقاد داشتند خودروها طوری طراحی می‌شوند که بتوانند در آن‌ها به ادامه کارشان برسند.    

                             

◄حمل و نقل عمومی

اگر این مطالعه تنها یک چیز را به مدیران حمل و نقل عمومی بگوید؛ آن این است؛ مردم به اتصال به اینترنت پرسرعت برای مترو نیاز دارند. 70% مردم بیان کردند که تا 2025 باید قادر بود تا فیلم آنلاین مشاهده کرد. 56% نیز معتقد بودند بلیط دیگر معنایی ندارد و پرداخت باید از طریق NFC انجام شود.

ناگفته نماند که 44 درصد از مردم اعتقاد دارند که این پدیده به هوشمند سازی تردد قطارها و تعدادشان کمک می‌کند. اینگونه در ساعاتی که رفت و آمد کمتر است تعداد قطارها کمتر شده تا بتوان در هنگامی که یک بازی فوتبال انجام می‌شود سرویس بهتری داد و این درحالی است که مسافرین می‌توانند از وقتشان استفاده کنند و قبل از رسیدنشان یک رستوران رزرو کنند یا کتاب بخوانند.    

                              

جامعه هایپر کانکت

از وقتی که گجت‌های پوشیدنی به بازار آمده‌اند، مردم به ایده "خود ارزیابی" عادت کرده‌اند. با هزینه کمی که برای یکی از این گجت‌ها پرداخت می‌کنند، می‌توانند به الگوی خواب، ضربان قلب و فشار خون خود نظارت کنند. البته به زودی تست قند خون نیز به این موهبات افزوده می‌شود!

◄سلامتی

در این نظرسنجی، مفهوم سلامتی از راه دور به خوبی جایگاه خود را نشان داد. 63 درصد مردم انتظار دارند در آینده بتوانند تصویر زنده و سه بعدی قلب خود را ببینند و گزارش سلامتی‌شان را بشنوند.

                                   

یکی از استفاده‌های جالب اینترنت اشیا این خواهد بود که از طریق مسواک بتوان تصویر سه بعدی و وضعیت دندان‌ها را دید. در این تصویر مناطق پوسیدگی‌دار و محل تجمع پلاک‌ها هایلایت خواهند شد. ناگفته نماند که این ویژگی‌ها علاوه بر این که سلامتی را افزایش می‌دهد، در صورت بروز مشکل، مسواکتان برای شما وقت دندان پزشک می‌گیرد.

                               

نکته جالب دیگر این بود که 60 درصد مردم به ایمپلنت‌های دیجیتال علاقه نشان می‌دادند تا بتوان وضعیت فشارخون را آنی مشاهده و بررسی کرد و اینگونه قبل از بروز مشکلات آن‌ها را شناسایی کرد. 50 درصد به وجود چنین تراشه‌ای در بدنشان برای نشان دادن وضعیت چربی نیز روی خوش نشان دادند! این تراشه با وصل شدن به موبایل‌های هوشمند، رژیم متناسب افراد را تعیین خواهد کرد.

46 درصد از مردم خواهان یک سنسور اکسیژن و جریان هوا بودند تا بتوان با دمیدن در آن وضعیت شُش‌ها را بررسی کرد. البته سرویس‌های بهداشتی هوشمند نیز از این بازار بی‌بهره نماندند تا بتوانند شرایط سلامتی‌مان را بررسی کنند!!

 

◄دستیار شخصی

تکنولوژی در سال 2025 به برنامه‌ریزی روزانه و امورمان هم سر و سامان می‌دهد. حتی تا امروز هم کم و بیش مردم با اپلیکیشن‌های موبایل خود صحبت می‌کنند، چه Apple Siri باشد چه Microsoft Cortana و چه Google App. اما تا 10 سال دیگر جهش‌های بزرگی در این زمینه اتفاق خواهد افتاد. موبایل‌ها تا آن موقع محتوای ایمیل‌های ما را می‌خوانند، از ساعات کاری و قرار ملاقات‌هایمان خبر دارند و برایمان برنامه‌ریزی می‌کنند تا به هیچ قراری دیر نرسیم.

                                         

 

این دستیاران آینده تبدیل به موتورهایی می‌شوند که مطالب و اکتشافات جدید را به شما پیشنهاد می‌دهند. یعنی یک منبع غیر قابل ارزش‌گذاری از دانش! 56% از مردم به این مطلب اعتقاد دارند و می‌خواهند موبایل به آنها کمک کند دنیا را کشف کنند. 43% دیگر نیز اعتقاد دارند برای پیدا کردن سرگرمی با شما گفت و گو خواهند کرد تا بهترین پیشنهاد را به شما بدهند.

کارایی موبایل‌ها فیزیکی‌تر خواهد شد. بیش از نیمی از مردم اعتقاد دارند که در آینده، موبایل‌هایمان همه چیز را می‌توانند کنترل کنند. وقتی از دفتر بیرون می‌رویم، چراغ ها را خاموش می‌کند، و با استفاده از اینترنت به بیکن‌های درون خانه دستور می‌دهد تا خانه را آماده کنند، همه اینها، بدون آنکه یک انگشت را تکان دهیم!

43% فکر میکنند این موبایل‌ها انقدر راجع به ما اطلاعات و شناخت دارند که برایمان خرید هم می‌کنند. و اگر آنها را دوست نداشتیم آنها را پس می‌فرستند. و همچنین زندگی اجتماعی و اوقات فراغتمان را نیز برنامه‌ریزی خواهند کرد. تقریبا 41 درصد نیز فکر می‌کنند برنامه‌هایی مانند Siri و Cortana مشاوره تجاری و مالی نیز می‌دهند.

 

 

 

 

منبع: NFC