اخبار

WiFi در برابر بلوتوث (BLE)

1 سال پیش

WiFi در برابر بلوتوث (BLE)

با وجود تکنولوژی‌های متعددی که براساس مکان‌یابی کار می‌کنند، تشخیص بهترین نوع آن برای هر کاربری، هم برای مصرف کننده و هم برای صاحبان تجارت ضروری است. بنابراین شناخت بهتر هرکدام از این تکنولوژی ها، می‌تواند کمک بزرگی برای این تصمیم‌گیری باشد.

همیشه انتخاب بهترین شیوه برای انجام کارها به چندین فاکتور بستگی دارد. که در زمینه ارتباطات بی‌سیم و قابلیت های آن ها نیز استثنایی وجود ندارد. این دو ( wifiو بلوتوث ) پر کاربردترین فناوری های ارتباط بی‌سیم، در چند زمینه قابل مقایسه هستند:

1. تاثیر بر مصرف باتری

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تمام کنش‌ها بین موبایل و بیکن از طریق بلوتوث های کم مصرف انجام می‌شود. هنگامی که این دو وسیله در حال برقراری ارتباط هستند باتری بسیار کمی مصرف می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند که WiFi به علت پهنای باند وسیع‌تری که نسبت به بلوتوث دارد باتری بسیار بیشتری هم مصرف می‌کند. برای یک فعالیت مشابه، بلوتوث تنها 3% باتری که WiFi نیاز دارد را مصرف می‌کند. بنابراین موبایل‌های مجهز به بلوتوث کم مصرف، باتری بسیار بیشتری را می‌توانند در حین استفاده از آن ذخیره ‌کنند.

 

2. به کارگیری

در هر دو روش روند مشابهی برقرار است: نصب، توسعه App و مدیریت. در مورد بیکن، هر دو قسمت نصب و مدیریت، در مقایسه با برنامه نویسی App، که نقشی حیاتی ایفا می‌کند، ساده هستند. تجارت‌های مختلف، می‌توانند App مخصوص خودشان را داشته باشند که با بیکن فعال می‌شود، یا با استفاده از SDK، کاری کنند که بیکن App خودش را فعال کند. در مقابل، برای سیستم های WiFi ، مرحله برنامه نویسی وجود ندارد و مراحل نصب و راه اندازی آن بیشتر زمان و هزینه نیاز دارند.

◄آیا WiFi را میتوان همزمان با iBeacon به کاربرد؟

به علت وجود تشابهات و تفاوت‌های بین این دو تکنولوژی، بهترین حالت استفاده همزمان از هر دو آن هاست. مثلا با استفاده از WiFi سیستم ناوبری ارائه داد، در حالی که از بیکن ها به عنوان وسیله ارتباط درمجاورت محل های خاص (که نیاز به تشخیص دقیق محل دارند) در نظر گرفت. سناریوی کارکرد ترکیبی این دو را در نظر بگیرید.

به طور مثال، Meraki، یکی از بخش های Cisco، می‌خواهد از هر دوی این تکنولوژی به صورت موازی به سه منظور بهره ببرد:

• به عنوان بیکن

برای فرستادن پیام های مرتبط به تلفن های همراه هوشمند.

• به عنوان مودم WiFi

از این سیستم برای متصل کردن مشتریان به اینترنت استفاده می‌کند، در حالی که یک فرستنده بلوتوث هم هست.

• به عنوان یک مامور میدانی

این سیستم به تمام بلوتوث ها و WiFi های مجاور خود متصل می‌شود تا اطلاعات آن ها را به منظور آنالیز برای سرور و ابزار مدیریت بفرستد.

 

◄چرا این سیستم می‌بایست کار کند؟

1. مدیریت بهینه سازی شده

امروزه شرکت های زیادی هستند که بیکن تولید می‌کنند. هر بیکن یک سیگنال می‌فرستد که حاوی بسته ای از اطلاعات است. بعضی از این بسته ها حاوی UUID، مقادیر بزرگ و کوچک، و اطلاعاتی مانند محل و دما هستند، در حالی که بعضی دیگر اطلاعات دیگری نیز مانند باتری و سلامتی و قدرت انتقال سیگنال و بازه تبلیغاتی خود را نیز در همان بسته قرار می‌دهند. در مورد اولی، برای دریافت اطلاعات اضافی باید با یک وسیله هوشمند در مجاورت بیکن قرار گرفته و به آن متصل شوید و در صورت لزوم تغییراتی در ویژگی های آن بیکن به وجود آورید. در مورد دومی، همه این اطلاعات به صورت خودکار برای همه وسایلی که در شعاع برد آن باشند فرستاده می‌شود. بنابراین مورد اخیر را می‌توان به راحتی مدیریت کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

حال بررسی می‌کنیم که چرا WiFi + بیکن می‌تواند مشکل مورد اول را برطرف کند. یک نقطه دسترسی WiFi با همه بیکن های محیط ارتباط برقرار می‌کند و اطلاعات آن ها را جمع آوری می‌کند و سپس آن ها را برای سرور میزبان می‌فرستد. این سیستم میتواند تمام بیکن ها را از راه دور کنترل کرده و بدون اینکه نیاز باشد تا یک نفر با یک وسیله هوشمند یکه به یک آن ها را تنظیم کند، بیکن ها را کنترل کند.

حال این ویژگی را در ابعاد بسیار بزرگ در نظر بگیرید: فرودگاه، بیمارستان، استادیوم و ... که بیش از هزاران بیکن دارند!

 

2. زیرساخت های ارزان تر

ما به دنبال یک سخت افزار هستیم که بتواند هم بیکن باشد، هم .WiFi

این امکان را به شما می‌دهد تا در حالی که مشتریان از این سیستم به عنوان مودم WiFi استفاده می‌کنند، محتوا‌های مرتبط هم برای آن ها فرستاده شود. بنا بر این دیگر نیازی به نصب مجدد سخت افزار بیکن نیست و هزینه های زیر ساختی کاسته خواهد شد.

3. اطلاعات غنی تر

با یک نقطه دسترسی که همه بیکن ها را تحت نظر دارد، اطلاعات ارزشمندی از منابع بیشتری می‌توان بدست آورد. و این به معنای اطلاعات غنی تری است که تجارت هوشمندتری را رقم می‌زنند.

امروزه تجارت های زیادی هستند که از این ترکیب بهره می‌برند و معتقند با ترکیب این دو بوده که تجربه کاربری بی نقصی را توانسته اند ارائه دهند. دو نمونه از این تجارت ها شرکت های زیر هستند:

Kew Gardens .1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

باغهای گیاهی سلطنتی، Kew، برای افزایش اطلاعات و آگاهی بازدید کنندگانش، از این تکنولوژی بهره برده تا آن ها را در فعالیت های مختلف درگیر کند. برای استفاده از WiFi در این محل، یک پیج باز می‌شود که پیشنهاد دانلود App مربوط به باغ را می‌دهد. هنگامی که این App را که با Beacon فعال می‌شود دانلود کنند، بازدید کنندگان می‌توانند با بیکن ها نیز کار کنند.

2. فرودگاه Orlando

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این فرودگاه بیش از 1000 بیکن در سرتاسر مجموعه خود دارد و سیستم WiFi خود را با افزایش تعداد hotspot ها تقویت کرده تا بتواند تجربه بهتری برای مسافرانش به ارمغان آورد. مسافران می‌توانند با موبایل کانتر، گیت و ترمینال مربوط به خود را پیدا کنند، اطلاعات مربوط به پرواز را ببینند و از محل رستوران ها و فروشگاه ها و هم چنین محل تحویل بار و چمدانشان مطلع شوند.

با همزمان شدن کاربری این دو تکنولوژی، هر تکنولوژی نقش خود را در مورد استفاده مربوط را انجام می‌دهد. اگرچه، با فشار تقاضای مشتریان برای استفاده از WiFi رایگان، تجارت ها باید بتوانند با خلاقیت راه حلی برای جفت کردن استفاده از iBeacon با شبکه های WiFi کنونی شان پیدا کنند تا بتوانند تجربه کاربری مرتبط تری برای مشتریان به وجود آورند. همان طور که در بالا دیدیم، درهای جدیدی را برای مشتریان و هم چنین صاحبان مشاغل باز می‌کند.

 

 

منبع: Beaconstac