اخبار

3 سؤال اساسی درباره بیکن

1 سال پیش

 3 سؤال اساسی درباره بیکن

کسانی که می‌خواهند از بیکن استفاده کنند، همیشه 3 سئوال اساسی را درباره بیکن تکرار می‌کنند:

 

1. آیا به اپلیکیشن خاصی نیاز دارم؟

2. چطور میتوان با آن کار کرد؟

3. از لحاظ امنیت چطور؟

 

آیا به App نیاز دارید؟

بله... اما... بدون App هم میتوان با بیکن کارهایی را انجام داد.

◄چرا از App باید استفاده کنیم؟

بیایید از دیدگاه فنی به قضیه نگاه کنیم. بیکن فرستنده های رادیویی کوچکی هستند که امواج بلوتوث کم مصرف BLE منتشر می‌کنند. موبایل شما گیرنده رادیویی است. اگر رادیو روشن باشد ولی ایستگاه آن تنظیم نباشد چه اتفاقی می‌افتد؟ صدا پارازیت خواهد داشت. App اینجا به کار می‌آید. App موبایل را تنظیم می‌کند تا بتواند کامل و صحیح با بیکن ارتباط برقرار کند یا در صورت لزوم شما را تبدیل به فرستنده کند! بدون App موبایل شما سیگنال را دریافت می‌کند اما نمی‌تواند آن را بشنود.

اما...

در بعضی استفاده های خاص، و برای شنونده های خاص، میتوان از App استفاده نکرد. خود بیکن یک App را (اصطلاحا به آن اَپ بومی می‌گویند) در بر خواهد داشت که میتواند سیگنال مخابره کند.

 

Passbook اپل و Passwallet گوگل

این دو برنامه جایگزین های جالبی برای برنامه های بومی بیکن پیشنهاد می‌دهند. این App ها جزو برنامه های خدماتی محسوب می‌شوند، و تقریبا بر روی همه iOS ها و Android ها موجود هستند و طوری نوشته شده اند که بتوانند با بیکن ها کار کنند. این برنامه نقش یک پروکسی را بازی می‌کنند و با شنیدن صدای بیکن، از یک بارکد نهفته شده در "pass" (QR ، Aztec، PDF417) استفاده می‌کنند تا به اطلاعات مربوط به یک کمپین یا هشدار دادن بر روی گوشی دسترسی پیدا کنند. هر کدام از این pass ها می‌توانند تا 10 شناساگر بیکن در خود جا دهند، یعنی بسته به محل قرار گیری شخص، می توانند پیام های متعددی را دریافت و شناسایی کنند.

گرچه، برای استفاده از PASSBOOK اپل محدودیت هایی هست که باید آن ها را در نظر گرفت:

1- افراد باید Pass را دانلود کنند! سه راه برای دانلود وجود دارد:

 

1. دانلود از ضمیمه یک ایمیل

2. دانلود از وبسایت

3. دانلود از اپلیکیشن

بنابراین دانلود کردن یک Pass ممکن است اینگونه به نظر بیاید که نیاز به نصب اپلیکیشن را از بین برده باشد، اما در واقعیت مشتری هنوز هم باید فعالیتی شبیه به آن را انجام دهد.

 

2- ظاهر و حس کاربری آن ها محدود است به اشکال از پیش تعیین شده، یعنی نوع رسانه و قابلیت تنظیم آن محدود است. 

٣- هشدارهایی که برنامه Passbook دریافت می‌کند، هشدارهای حالت قفل هستند، یعنی موبایل کاربر باید حتما در وضعیت قفل صفحه قرار داشته باشد تا پیام را دریافت کند.

4- اطلاعات مربوط به برنامه Passbook هنوز به صورت گسترده در اختیار کاربران نیست و Passwallet هم هنوز بر روی همه اندرویدها نیست. رسیدن به جمعیت مخاطب بالا بدون داشتن App، مدیون میزان نفوذ این نرم افزارهاست.

 

ایده آل برای: ( تهیه هر نوع بلیطی، کارت سوار شدن به هواپیما، بلیط کنسرت، محل های توریستی و ... ) نمونه هایی هستند که توسط Passbook و Passwallet مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

◄بیکن به بیکن

بعضی از سازندگان بیکن ها، بیکن هایی می‌سازند که دو طرفه هستند. این بیکن ها میتوانند بدون دخالت یک وسیله هوشمند، یا نرم افزار با یکدیگر صحبت کنند. مبنای کارکرد این است که یکی از بیکن ها نقش گیرنده را بازی می‌کند و اطلاعات محدودی را از بیکن دیگر دریافت می‌کند. کاربران می‌توانند این اطلاعات را از روی بیکن گیرنده دانلود کنند و اطلاعات مربوط به وقایع و مکان ها را ببینند.

از آن جایی که این روش از App استفاده نمی‌کند، کارکرد آن محدودیت دارد. این روش برای بعضی از کاربردها مناسب است، مثل ردیابی محصولات و دارایی ها یکی از کاربردهای آن است ! اما توانایی دریافت پیام و محتوا را ندارد. اگر می‌خواهید هشدار، لیست وظایف، یا محتوای چند رسانه ای بفرستید، این بیکن به درد شما نمی‌خورد.

 

ایده آل برای: ( ردیابی پرسنل، اجناس، جمع آوری اطلاعات، مدیریت مجتمع ها، نظافت و سیستم های پزشکی، خدمات امنیتی، کشاورزی و حمل و نقل... ) نمونه هایی هستند که برای مصرف در بیکن به بیکن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

◄ وبسایت های فیزیکی

گوگل، سردمدار پروژه ای آزمایشی شده که آن را با نام وب فیزیکی می‌شناسند. اصولا، این پروژه گسترش توانایی های وبسایت ها است به طوری که بتواند با اشیاء فیزیکی رابطه برقرار کنند ( ماشین های فروش، پوستر ها، خودرو های اجاره ای و ... ) و هنگامی که مشتری به سمت آن ها حرکت می‌کند، اطلاعات و پیشنهادات مربوطه را بدون نیاز به یک برنامه دریافت کنند.

در این موارد، کاربر همچنان به یک وسیله هوشمند نیاز دارد، اما به جای اینکه با یک برنامه سر و کله بزند، یک وبسایت برای او نمایش داده می‌شود. اشیا می‌توانند سیگنال های HTTP  یا HTTPS را توسط وسیله ای به نام UriBeacon بفرستند که آدرس یک وبسایت است. برخلاف Passbook، امکانات طراحی و رسانه این روش محدودیت ندارند و هرچیزی که در وبسایت میتوان گذاشت، در این روش می‌توان استفاده کرد!

گرچه، این روش بر اساس جست و جوی کاربر کار می‌کند، به این معنی که کاربر تنها هنگامی که بخواهد، میتواند لیست وبسایت های فیزیکی اطراف خود را ببیند. در واقع کاملا مشابه یک مرورگر اینترنت!

  • کاربر درخواست جست و جو می‌فرستد.
  • لیست وب ها بر روی صفحه نمایش داده می‌شود.
  • کاربر انتخاب می‌کند.
  • وبسایت مربوط برای او باز می‌شود.

باید به این نکته توجه کرد، کاربری که در یک لحظه چندین پیام و هشدار را دریافت می‌کند، احتمال زیاد همه آن ها را رد می‌کند!

 

◄حالا این همه توضیح به چه معناست؟

در آخر، برای اینکه بیشترین استفاده از بیکن را بکنید، باید تعیین کنید دقیقا چه می‌خواهید. اگر مدیریت سالن کنسرت بر عهده شماست یا جایی که فعالیت های متعدد یا رفت آمد های فراوان در آن هست ، یک Passbook کار شما را راه می اندازد. اگر می‌خواهید سیستم پرداخت یک ماشین فروش خودکار را سر و سامان دهید، شاید بهترین کار استفاده از وب فیزیکی است. باید مخاطب و کارایی را شناخت.

در صورتی که سوالی داشتید با ما در میان بگذارید !

 

 

منبع: Lighthouse.io