اخبار

شفاف سازی اینترنت اشیا

1 سال پیش

◄ شفاف سازی اینترنت اشیا

مفهوم "اینترنت اشیاء" دیگر جزو مباحث فیلم های علمی تخیلی نیست، بلکه قسمتی از زندگی امروز و آینده ما هست و خواهد بود. امروزه بیش 13 میلیارد وسیله الکترونیکی وجود دارند که می‌توانند بدون اتصال توسط سیم با هم دیگر ارتباط برقرار کنند، و این یعنی تقریبا 2 وسیله برای هر نفر در جهان. داغترین بحث اینترنت اشیا را می‌توانید در " خانه های هوشمند" جست و جو کنید. وسایلی مانند تنظیم کننده دمای خانه و هر وسیله خانگی و آشپز خانه که از راه دور میتوان آن ها را کنترل کرد. اما آینده اینترنت اشیا در قسمت صنایع، سلامتی و بهداشت و امنیت عمومی خواهد بود.

در صنعت پرداخت، اینترنت اشیا برای تولید کننده ها راهی برای پرداخت امن توسط وسیله های هوشمند فراهم کرده، از یک ساعت هوشمند گرفته تا پخش خودرو. یک دکمه را تصور کنید، فقط با همین یک دکمه مشتری می‌تواند هزینه بنزین، غذا، عوارضی و غیره را از درون خودرو پرداخت کند، بدون آنکه از خودرو پیاده شود.

 

 "... موسسات مالی و تحقیقاتی تخمین زده اند که بازار جهانی برای تولیداتی که دارای اینترنت اشیا هستند، چیزی بالغ بر 655$ میلیارد دلار است که تا آخر این دهه به 1.7$ تریلیون دلار افزایش خواهد داشت، نرخ رشد سالانه 16.9 درصد."

  

◄ وعده اینترنت اشیا

اینترنت اشیا یا اینترنت همه چیز، معمولا به وسایلی گفته می‌شود که توسط یک پلت فرم شبکه ای می‌توانند به هم دیگر وصل شوند، منظور از وصل شدن پروتکل های بی‌سیم و بدون دخالت انسان است.

این وسایل کارایی های متنوعی دارند و اتصال سریع، امن و کارا را برای رد و بدل داده ها به وجود می‌آورند. بعضی از موسسات مالی و تحقیقاتی تخمین زده اند که بازار جهانی برای تولیداتی که دارای اینترنت اشیا هستند، چیزی بالغ بر 655$ میلیارد دلار است که تا آخر این دهه به 1.7$ تریلیون دلار افزایش خواهد داشت، نرخ رشد سالانه 16.9 درصد. امروز اینترنت اشیا در بیشتر بازارهایی که مستقیماً با مشتری در ارتباط هستند، همچنین قسمت های تجاری و صنعتی و تکنولوژی های نوین به کار گرفته شده است. با چند مثال این قسمت ها را شفاف تر می‌کنیم:

 

1. مصرف کننده ها، محل زندگی

مانیتورینگ از راه دور، کنترل لوازم خانگی، نور، تهویه مطبوع، مصرف آب، امنیت منازل، سیستم های سرگرمی، ساعت های هوشمند و عینک ها.

اینترنت اشیا در هر مورد از این وسایل کاربردهایی دارد. سنسور وسایل خانه اطلاعات را به صورت منظم گزارش می‌کنند که می‌تواند این سئوال ها را جواب دهد: سالم است؟ چقدر انرژی مصرف می‌کند؟ چه موقع باید آن را بازدید کرد؟ این سنسورها مثل ایکس ری هستند، با فهمیدن وضعیت این تغییرات نه تنها زندگیمان ساده تر می‌شود، بلکه از منابع نیز بهتر و بهینه تر استفاده می‌کنیم. یخچال فریزرهای هوشمند امروز وجود دارند، و می‌توانند با اجازه ما برایمان خرید کنند تا هیچ وقت شیر و نان و تخم مرغ تمام نشود. برای کمپانی های بیمه، این وسایل هوشمند می‌توانند هزینه بیمه را بر اساس مصرف کاربر، سبک زندگی و عادات خوراکی او تنظیم کنند.

 

2. سلامتی و بهداشت

در این کاربرد، گجت هایی مثل ساعت های هوشمند، اطلاعات را به صورت زنده برای پزشکان نمایش می‌دهند تا بتوانند سوابق پزشکی بیماران را از هرجایی که هستند زیر نظر داشته باشند. خواندن علایم حیاتی مثل فشار خون، ضربان، قند و غیره می‌توانند در تعیین نرخ بیمه برای شرکت ها نیز مفید باشند.

3. حمل و نقل

کاربردهای اینترنت اشیا در این شاخه بسیار گسترده است. از تنظیم جریان ترافیک و کمک به رفع ازدحام و ماشین های هوشمند گرفته تا شناسایی محل پارک مخصوص افراد. این کاربردها در حمل و نقل عمومی نیز وجود دارند، تنظیم ظرفیت حمل و نقلی با در نظر گرفتن تعداد مسافران و دادن اطلاعات دقیق به مسافران از محل و زمان وسایل حمل و نقل. در قسمت پرداخت، سنسور های موجود در ماشین اطلاعات پرداخت را، مثلا مربوط به هزینه پارک کردن، به موبایل انتقال می‌دهند و بعد از این که شما آن محل را ترک کردید، بدون نیاز به هیچ کار فیزیکی پرداخت انجام می‌شود. اما پرداخت را فقط به هزینه پارکینگ محدود نمی‌کنیم، همین امروز نیز در دنیا سیستم هایی برای پرداخت هزینه سوخت و عوارضی تنها با یک دکمه راه اندازی شده است.

4. صنعت و تولید

اینترنت اشیا در زمینه صنعت نیز حرف های زیادی برای گفتن دارد. برای مثال، سنسورهایی که درون ماشین آلات قرار دارند، امکان مشاهده و نظارت بر روی پارامترهای ماشین ایجاد می‌شود، در نتیجه میتوان برنامه تعمیر نگه داری ماشین آلات را دقیق تر تنظیم کرد. اینترنت اشیا می‌تواند با تهیه لیست دارایی ها و اموال در انبار ها و نمایندگی ها، دقت این کار را افزایش دهد.

5. محیط زیست

از اینترنت اشیا برای نظارت و مشاهده بر روی شرایط محیطی انسان ها، حیوانات و گیاهان نیز میتوان استفاده کرد. میتوان همزمان از تکنولوژی اینترنت اشیا و سنسورهای مختلف، مثل اندازه گیری سطح آب رودخانه ها که می‌تواند منجر به سیل شود، افزایش آلودگی هوا بر اثرآلایندگی خودروها و فعالیت های صنعتی، سنسورهای بررسی شرایط جوی برای هشدار احتمال آتش سوزی در جنگل ها و حتی الگو های زلزله ای، لغزش زمین و بهمن استفاده کرد.

به کار گیری اینترنت اشیا بر اساس ترکیب چند تکنولوژی متفاوت نیز امکان پذیر است. مثل شبکه های ارتباطی و پروتکل های متفاوت، سخت افزار ها و امکاناتی مانند سنسورها، سیستم های بی‌سیم و نرم افزارهای گوناگون.

1. شبکه های ارتباطی

شبکه ارتباطی اینترنت اشیا را میتوان این طور تعریف کرد: تمام ناحیه ای که وسایل مجهز به اینترنت اشیا  قرار است در آن کار کنند. خانه های هوشمند می‌توانند بر اساس LAN، کاربردهای شخصی بر اساس WAN استفاده کنند، و همچنین می‌توان از PAN برای ارتباط بی‌سیم بین کامپیوترها و پرینترها با سایر لوازم جانبی، ایجاد ارتباط بین وسایل سرگرمی با کامپیوترها و هدست ها و کنترل ها استفاده کرد. BANS را هم فراموش نکنیم که برای ارتباط بین تکنولوژی های پوشیدنی و لباس های هوشمند و قطعات ایمپلنت شده کاربرد دارند. 

2. پروتکل های ارتباط بی‌سیم

بیشتر کاربردهای اینترنت اشیا مستلزم استفاده از برقراری ارتباط بر اساس پروتکل های ارتباطی هستند. بعضی از این پروتکل ها عبارتند از : Wi-Fi، Bluetooth، NFC، Zigbee، Zwave. معیارهای مختلفی برای انتخاب پرتوکل صحیح وجود دارد، مثل نوع ارتباط بین شبکه و وسیله مورد نظر، میزان دیتایی که قرار است رد و بدل شود، چقدر انرژی میتوان برای آن وسیله تامین کرد، چه کاربردهای خاصی با آن وسیله داریم و امنیت آنها چگونه است.

 

"... معیارهای مختلفی برای انتخاب پرتوکل صحیح وجود دارد، مثل نوع ارتباط بین شبکه و وسیله مورد نظر، میزان دیتایی که قرار است رد و بدل شود، چقدر انرژی میتوان برای آن وسیله تامین کرد، چه کاربردهای خاصی با آن وسیله داریم و امنیت آنها چگونه است."

 

3. تکنولوژی های شارژ بی‌سیم

تکنولوژی شارژ بی‌سیم برای اینترنت اشیا به سرعت اهمیت پیدا خواهد کرد، چرا که نیاز به کابل و تجهیزات جانبی برای شارژ را از بین می‌برد.

4. نرم افزار

 در نهایت ، مانند بیشتر پلتفرم های تکنولوژی، اینترنت اشیا نیز به چند نوع نرم افزار نیاز دارد. و این شامل همه پلتفرم های اینترنت اشیا و سیستم عامل ها و کارکردهای خاص اینترنت اشیا می‌شود. بعضی از نرم افزارها برای مقاصد خاصی طراحی شده اند، مانند آن هایی که برای خانه های هوشمند به کار می‌روند. به علاوه، بعضی از نرم افزارها مالکیت دارند و استفاده از آن ها محدودیت های تجاری دارد، در حالی که سایرین Open Source و به راحتی در دسترس هستند.

 

◄ فعالیت ها در جهت توسعه استاندارد ها توسط اعضای مشارکت کننده کلیدی:

در این زمینه فعالیت های زیادی انجام می‌شود. مانند IEEE P2413-IEEE که استانداردهای معماری طراحی فریم ورک اینترنت اشیا را تدوین کرده است. قصد آن تعریف عناصر معماری مشترک و ایجاد ارتباط بین انواع کاربردهای اینترنت اشیا است.

1. کنسرسیوم ارتباط آزاد

این کنسرسیوم در حال گسترش پلت فرم Open Source برای پشتیبانی از ایجاد ارتباط بین انواع مختلف تکنولوژی های اینترنت اشیا است.

2. کنسرسیوم ارتباط آزاد صنعتی

این کنسرسیوم بر روی اِلِمان های معماری فریم ورک، مشخصات استانداردها و الزامات امنیتی اینترنت اشیا کار می‌کند. این کنسرسیوم و کنسرسیوم ارتباط آزاد قراردادی مبتنی بر همکاری دو گروه در سال 2015 امضاء کرده اند.

Thread Group .3

این گروه قابلیت ارتباط میان تکنولوژی های مختلف اینترنت اشیا در خانه را توسعه می‌دهد. اخیراً این گروه گواهی نامه خود را که بر اساس پروتکل Thread و UL کار می‌کند را راه اندازی کرده است.

 

 

منبع: Vritti magazine edition 6