اخبار

بیکن چیست؟

1 سال پیش

■ بیکن چیست؟

امروزه تکنولوژی ها هر روز کوچکتر، سریعتر و کاربردی تر می‌شوند. بیکن نیز از قافله تکنولوژی بی نصیب نمانده.

بیکن، نه بِیکن! دستگاه ریز نقش و بسیار کاربردی که قابلیت نصب در هر کجا را دارد، با بلوتوث های كم مصرف روی گوشی های تلفن همراه ارتباط می‌گیرد و خدمات بیشماری از جمله در فروشگاه ها، رستوران ها، مراکز خرید و... بهکاربران ارائه می‌دهد. به عبارت ساده، از دو قسمت تشکیل شده است: یک پخش کننده (دستگاه بیکن) و یک گیرنده (برنامه گوشی های هوشمند). پخش کننده همیشه اعلام می‌کند که "من اینجا هستم، و ID من ...است"، در حالی که گیرنده این بسته‌های رادیو بلوتوث را تشخیص میدهد و هرچه که نیاز باشد، چه دور چه نزدیک با آنها انجام می‌شود. پس به عبارتی توصیف بیکن به عنوان "دکمه و یا لینک برقراری ارتباط با جهان فیزیکی در اطراف شما" درست خواهد بود.

فناوری بیکن سبب قدرت بخشی بر اساس نزدیکی و یا محل اتصال با دنیای دیجیتال و فیزیکی است.با توجه به این توضیحات ، نمونه‌های زیر را ببینیم.

 

 ●ردیابی

رستوران ها به ما نشان داده اند که فن آوری های تلفن همراه  مفید هستند. با فعال کردن دستگاه‌های لمسی، پیشخدمت لازم نیست که با عجله به منظور اعزام سفارشات به آشپزخانه برود. در موارد دیگر، مشتریان می توانند سفارشات را به طور مستقیم از طریق تبلت موجود در روی میز سفارش دهند. قبل از وجود آی بیکن، پیشخدمت باید به وسیله اپلیکیشن موجود در تبلت خود ابتدا شماره میز را ثبت میکرد و بعد از آن سفارش مشتری ها را به ترتیب وارد می کرد اما اکنون با وجود این تکنولوژی، منو به صورت خودکار بر روی تلفن همراه مشتری ها نمایش داده می شود هر مشتری می تواند سفارش خود را ثبت کند، تاریخچه سفارشات خود را ببیند و حتی در هنگام پرداخت نیازی به رفتن در کنار صندوق نیست، اپلیکیشن پرداخت به صورت خودکار باز می شود، مبلغ قابل پرداخت مشخص است و کاربر فقط کافیست که رمز کارت بانکی خود را وارد نماید. بوسیله این تکنولوژی جدید رستوران می تواند به تاریخچه سفارشات مشتری های خود دسترسی داشته باشد و در نتیجه منوی خود را بر اساس آن تنظیم نماید و یا تخفیف هایی مناسب با سلیقه هر مشتری به وی ارایه دهد.

 

● مسیریابی در داخل فضاهای بسته و بزرگ 

از بیکن ها برای مسیر یابی داخلی با دقت بسیار بالا می توان بهره برد. فرض کنید شما وارد یک مرکز خرید بزرگ، یک فرودگاه، یک ساختمان اداری بزرگ، دانشگاه و یا هر مکان دیگری که مسیریابی در آن دشوار است می شوید. به محض ورود شما به این مکان ها، نقشه 3 بعدی آنها با تمام جزییات بر روی تلفن همراه شما به نمایش در می آید. شما میتوانید وضعیت مکانی خود را در لحظه بر روی نقشه مشاهده کنید و حتی مکان های دیگری را نیز در همان ساختمان جستجو کنید تا سریع ترین مسیر دستیابی به آنها در نقشه برای شما ترسیم شود. مراکز خرید می‌توانند از این روش برای نشان دادن تخفیف های برند های مختلف خود استفاده نمایند.

_ فرض کنید که شما اتاقی را در یک هتل از قبل به صورت آنلاین و یا تلفنی رزرو نموده اید. هنگامی که وارد هتل می‌شوید بیکن متوجه حضور شما خواهد شد، اطلاعات اتاق شما بر روی تلفن همراهتان به نمایش در خواهد آمد و در صورت تایید شما check in در کمتر از 30 ثانیه صورت می‌گیرد. سپس نقشه داخلی هتل بر روی گوشی شما لود شده و مسیر تا اتاقتان به شما نشان داده خواهد شد. هنگام قرار گرفتن در جلوی در اتاق، نیازی به هیچ نوع کلید نخواهد بود و در اتاق فقط برای شما و اعضای خانواده شما باز خواهد شد. با قدم زدن در قسمت های مختلف هتل می توانید از تخفیفات مختلف گردشگری، برنامه های ویژه هتل، ساعت کار استخر و رستوران و ... با خبر شوید.

 

به صورت کلی در هر مکان داخلی و یا خارجی که نیاز به مسیر یابی و یا اطلاع رسانی باشد یا به بیان دیگر بخواهیم دنیای فیزیکی را وارد دنیای مجازی افراد بکنیم این دستگاه های کوچک و ارزان قیمت کاربرد خواهند داشت. لازم به ذکر است که با توجه به کارآیی بیکن ها در فضای آفلاین و ضروری نبودن اتصال به اینترنت، به صورت کلی می‌توان رفتار آفلاین کاربران را در فضاهایی مانند مراکز خرید و رستوران و… تحلیل کرد سلایق و عادت های خرید آنها را بررسی نمود و پیشنهاد های مناسبی را در اختیار آنها قرار داد.